سه شنبه 21 آذر 1396

اموزش تعمییر رایانه شخصی

تبلیغاتمدار مجتمع یا آی‌سی (Chip) به مجموعه‌ای از مدارات الکترونیکی اطلاق می‌گردد که با استفاده از موادنیمه‌ رسانا  در ابعادی کوچک ساخته می‌شود. این مدارات معمولاً شامل دو یا سه نوع دستگاه الکترونیکی می‌باشند: مقاومت، خازن و ترانزیستور (مهم‌ترین آنها ترنزیستور می‌باشد). هر تراشه معمولاً حاوی تعداد بسیار زیادی ترانزیستور می‌باشد که با استفاده از فناوری پیچیده‌ای در داخل یک لایه از سیلیکن همگون و با ضخامتی یکنواخت و بدون ترک تزریق شده‌اند.کاربرد این قطعه در این است که برای گذاشتن مدارت مانند and و دیگری  نیاز به گذاشتن ترانزیستور و بزرگ شدن مدار نیست.

نحوه تست سالم بودن این قطعات این است که باید برد را روشن کنیم اگر ic یا چیپست خیلی داغ بود که نتوانیم دستمان را روی ان بگذاریم پس ان چیپست سوخته است.

ic چیپست

برچسب ها : ,,,

در قسمت قبل ما به مشکلات برق مادربرد در تعمیرات پرداختیم اگر مشکل از برق مادربرد نبود.باید به سراغ دیتای مادربرد برویم در تمام مادربرد ها در دفترچه انها یک نقشه به نام block diagram داریم.

مادربرد به دو بخش کلی شمالی و جنوبی تقسیم میشود: پل شمالی که یک چیپست میباشد به طور مستقیم با ram،cpu و کارت گرافیک در ارتباط میباشد.پل جنوبی با پل شمالی در ارتباط هست و تمام ورودی و خروجی های سیستم به پل جنوبی متصل هستند.بیشترین سوختن مادربرد مربوط به پل جنوبی میباشد تمام ورودی و خروجی ها یا با واسطه یا بدون واسطه با پل جنوبی در ارتباط هستند.در هر صورت اگر در پل جنوبی و شمالی خراب باشد و دیتا در مادربرد رد و بدل نشود باید این چیپست ها تعویض گردد.روش خاصی برای اینکه متوجه شویم این چیپست ها مشکل دارد نیست از روی تجربه باید متوجه شد که پل جنوبی یا شمالی مشکل دارد روش تست خرابی چیپست این است که مادربرد را روشن مکینم دست مان را روی چیپست میگذاریم اگر دستمان داغ شد پس چیپست سوخته است.

 

بلوک دیاگرام

 

بلوک دیاگرام


مادربرد  چیست ؟ مادربرد یکی از اجزای اصلی یک سیستم کامپیوتری است که تمام قطعات اصلی مثل رم و هارد و پورت ها و اجزای جانبی دیگر به این برد متصل شده و ارتباط این قطعات را بر عهده تا دارد تا تحت عنوان یک سیستم اجرا شوند. همه این قطعات از طریق یک سخت افزار مشترک شناخته شده به عنوان مادربرد با هم ارتباط برقرار می کنند.

مادربرد خود داری اجزایی است :سوکت ها،اسلات کارت حافظه،شکاف های توسعه،سوکت ها،چیپست ها،کانکتورهای ذخیره سازی و برق میباشد.همان طور که میدانید cpu و ram

و کارت گرافیک روی مادربرد نصب میشوند واین قطعات به کمک مادربرد با یکدیگر ارتباط برقرار میکنند تا سیستم اجرا شود.در این قسمت ما به تعمیر مادربرد میپردازیم که چگونه اگر ایراد هایی در سیستم بوجود امد متوجه شویم که ممکن است مادربرد خراب باشد و بتوان ان را تعمیر کرد.چون مادربرد از 12 لایه خودش تشکیل شده و تعمیرات به راحتی نیست و اطلاعاتی زیادی هم درباره مادربرد ساخته شده توسط شرکت های سازنده در اختیار قرار نمیگیرد تا بتوان راحتتر تعمیرات انجام داد.تعمیرات مادربرد بیشتر ازباید تجربه کسب کرد تا بتوان یک مادربرد را تعمیر کرد.

برای تعمیر مادربرد ما مادربرد را بلوک بندی یا بخش بندی میکنیم و بر اساس این بلوک بندی قسمت به قسمت قطعات مورد نظر را چک میکنیم تا بتوان مادربرد را عیب یابی نمود.

در تعمیر مادربرد ابتدا مشکل برق مادربرد را چک میکنیم و بعد از ان به سراغ مشکلات دیتای مادربرد میرویم.

 

مادربرد

 

بلوک تغذیه مادربرد: قسمتی که برق پاور به مادربرد وصل میشود بلوک تغذیه میباشد قطعات در این قسمت شامل ریگالوتور،دیود و مقاومت و خازن هستند اگر در این قسمت این قطعات بسوزد در هیچ جای مادربرد برق نداریم اگر در هیچ جای مادربرد ولتاژ5 ولت نداشتیم پس این قسمت خراب میباشد و باید قطعات نامبرده چک شوند.اگر دریک قسمت مادربرد ولتاژ داشتیم پس مشکل از تغذیه مادربرد نیست.

بخش تغذیه cpu:هر سه ولتاژ 12و5و 3.3 برای cpu خیلی زیاد هست و جریان هایی که به سمت cpu میرود میلی آمپر میباشد.پس برای cpu یک منطقه وجود دارد که ولتاژهای مورد نیاز cpu را تولید میکند.این بخش از قسمت زیر cpu تا فیش برق cpu ادامه دارد.اگر cpu بسوزد دو دلیل دارد یک نواسان برق در منطقه cpu که ممکن است خازن های قسمت تغذیه بسوزد واگر این خازن ها بسوزد cpu را میسوزاند.باید خازن ها را تست کرد بعد از خازن ها به سراغ ریگالوتورها می رویم و انها را تست میکنیم ریگالوتور همان ترانزیتور تمام تخت میباشد.بخش تغذیه cpu خرابی های ان عمدتا به جاهای دیگر اثر نمیکند.

مادربرد

 

بخش onboard: در این بخش اگر وسایل جانبی مادربرد خراب باشد باید این وسایل بر روی مادربرد دیگر تست شود اگر خراب نباشد پس مادربرد خراب است.خرابی در فیش های مادربرد یا خرابی فیزیکی یا الکتریکی است.اولین کاری که میکنیم اتصال فیزیکی فیش با کف مادربرد تست میشود.تست بیزری میزنیم.مادربرد رو برعکس میکنیم یک سوزن یا سنجاق به پراب مولتی متر میزنیممثلا در این جا فیش ps2 میزینم و با پراب مولتی متر کف پایه های دیگر را تست میکنیم.برای تست فیش ps2 باید هر 6 تا پایه را چک کنیم و ورودی مادربرد را به ازاء 6 تا پایه یک بوق بیزری باید دریافت کنیم اگر یکی از این 6 تا پایه مشکل داشت باید فیش را بکنیم و یک فیش جدید جای ان بگذاریم اگر این مرحله پایه مشکل نداشت ولی باز هنوز وسایل جانبی مشکل داشت مشکل از برق یا دیتا است.

نکته:فقط chipset ها و ic ها در مدار هستند که دیتا رد و بدل میکنند.

دومین کار تست برق فیش ps2 است اگر فیش مشکل داشت باید قطعات محافظ مثل خازن و مقاومت و غیره که پشت این فیش قرار دارد تست شود چون ممکن است این قطعات سوخته باشد و باید تعویض گردد دقیقا این قطعات پشت این فیش میباشد.اگر مشکل دیتا داشته باشیم باید بفهیم کدام چیپست وظیفه دیتا را برعهده دارد که برای این گار باید از بلوک دیاگرام استفاده کنیم که در قسمت بعدی توضیح میدهم.

ماژول RAM:اگر ram ما بر روی مادربرد دیگر تست کردیم و مشکل نداشت پس مشکل از ماژول ram  میباشد.مادربرد رو روشن میکنیم تمام قطعات مثل سی پی یو کارت گرافیک را جدا کرده نقشه ماژول رو جلوی مان گذاشته و با مولتی متر پایه های ماژول رو ولتاژ گیری میکنیم.یک پراب مولتی متر را در gnd یا گراند فیش  پاور می زنیم و یک سوزن به سر پراب قرمز و پایه های ماژول رو یکی یکی چک میکنیمو با نقشه مقایشه میکنیم اگر یک پایه ولتاز مورد نظر را نداشت باید ببینمی ماژول مورد نظر با کف مادربرد اتصال فیزیکی دارد برای این کار پایه مورد نظر را یک سوزن داخل ان میکنیم و به ان پراب میزنیم و پراب دیگر را به کف مادربرد میزنیم اگر اتصال یا تست بیزری داشت پس مشکل میتواند از قطعات smd دورتا دور ماژول میباشد و باید این قطعات smd تعویض گردد.اسلات های توسعه هم مثل ماژول ram چک میشوند.

90 درصد خرابی های پایه های ماژول ram و slot ها مربوط به خرابی قطعات smd اطراف انها میباشد.

ماژول ram

منطقه F_panel: این بخش،جایی است که فیش های مربوط به دکمه پاور و ریست و چراغ های کیس میباشد.سوختگی در این جا مربوط به قطعات smd در این قسمت است.

که باید این قطعات چک شود.چون سوختگی در این قطعات باعث میشود که سیگنال پاور به سمت مادربرد نرود.

مادربرد


همان طور که قبلا در قسمت هارد گفتم صفحات مغناطیسی هارد دیسک به گرد و خاک حساس هستند در زمان جراحی هارد در فضای باز اگر ذرات معلق گردو غبار بر روی صفحات مغناطیسی بنشیند باعث میشود که این صفحات قابل استفاده نباشند ودیگر نتوان اطلاعات روی ان ذخیره کرد برای تعمیر هارد باید هارد در داخل اتاق clean room

یا جعبه تمیز مخصوص قرار داد این اتاق به محیطی گفته می‌شود که جهت تولید و یا تحقیقات علمی و صنعتی در آن فعالیت‌هایی صورت می‌گیرد و در این محیط مقدار آلایندههای زیست محیطی بسیار پایین تر از حد معمول فضای یک محیط بسته می‌باشد. آلاینده‌های معمول عبارتند از: گرد و غبار، میکروبهای معلق در فضا و بخار مایعات محیطی. بطور دقیق تر اتاق تمیز محیطی با آلایش کنترل شده ذرات معلق در فضاست که در هر متر مکعب آن تعداد معینی ذره موجود است.

 

جریان هوای هدایت شده به داخل اتاقهای تمیز توسط دستگاه مخصوص تصفیه و فیلتر می‌شوند و همچنین هوای داخل محیط بطور دائم در چرخش و تصفیه مجدد قرار می‌گیرد و توسط دستگاههای تمیز کننده ذرات هوای قوی (HEPA) و یا (ULPA) پردازش می‌شوند تا ذرات ایجاد شده در محیط اتاق تمیز نیز از بین بروند.در شکل زیر نمونه ایی از این اتاق برای جراحی هارد دیسک رو میبینید.برای تعمیر هارد باید،هارد رو در داخل چنین اتاقی باز کرد تا بتوان عملیات تعمیر صفحات و انتقال اطلاعات را انجام داد قیمت این اتاق از 2 میلیون شروع میشود البته من یک کلیپ خارجی که با ابزارهای ساده یک اتاق کلین روم برای تعمیر هارد رو درست کرده براتون گذاشتم تا دانلود کنید و اگر بدرد شما خورد بتونید با هزینه کمتر این اتاق رو بسازید.

کلین روم

 

لینک دانلود فیلم ساخت اتاق کلین روم 

 

 


در این قسمت به کانکتورهای منبع تغذیه و انواع ولتاژ در ان میپردازیم.

منبع تغذیه کامپیوتر یدارای کابلها و کانکتورهای مختلفی میباشد که اطلاع از  شماتیک این کانکتورها برای تعمیرکاران سیستم ضروریست.

1. کانکتور 4 پین بِرگ  Berg 4 Pin
این کانکتور برای اتصال منبع تغذیه به دستگاههای کوچکی همچون درایو فلاپی دیسک استفاده می شود

2. کانکتور 4 پین مالِکس Molex 4 Pin
این کانکتور برای اتصال منبع تغذیه به دستگاههای مختلفی  همچون درایوهای نوری و هارد دیسک و ...استفاده می شود

3. کانکتور 20 پین مالِکس Molex 20 & 24  Pin
این کانکتور برای اتصال منبع تغذیه به مینبورد تحت اسیستم ATX بکار میرود. البته در سیستمهای جدید ATX-2 این کانکتور 4 پین اضافی نیز دارد که بایستی متصل گردد

4. کانکتور 4 پین 12 ولت پنتیوم فور مالِکس Molex 4  Pin P4 
این کانکتور ویژه سیستمهای پنتیوم فور میباشد و به مادربورد متصل میگردد . البته در حال حاضر کلیه ماردبوردها نیاز به اتصال این کانکتور دارند .

5. کانکتور 6 پین AUX  AUX 6 Pin 
این کانکتور یک شاخه 5 ولتی دی سی به همراه دو  شاخه 3.3 ولتی در اختیار قرار می دهد . این کانکتور در پاورهای جدید ATX 2 حذف گردیده است

6. کانکتور تغذیه ساتا Serial ATA

کانکتور تغذیه ساتا دارای 15 پین است که در واقع در 5 رشته سیم خلاصه می شود.نکته قابل توجه اینکه ولتاژ موردنیاز دستگاههای ساتا علاوه بر 5 ولت و 12 ولت ،  سه شاخه ی 3.3 ولتی نیز میباشد.برای اتصال به dvd و هارد مورد استفاده قرار میگیرد.

کانکتور منبه تغذیه

 

ولتاژهای خروجی استاندارد

 

-12 v :این ولتاژ در انواع مدارهای با در گاه سریال استفاده می شود که معمولا با محدودۀ جریان (مقاومت) کمتر از یک آمپر می باشد.

 

-5 v :این ولتاژ معمولا در کنترلر های فلاپی و مدارهای دیگری که در گزرگاه ISA کار می کند استفاده می شود. محدودۀ جریان این ولتاژ کمتر از یک آمپر می باشد.

 

: 0 v ولتاژ زمین ، (Grund) این ولتاژ سیستم الکتریکی  کاپیوترهای شخصی  می باشد. گاهی (earth) ارث هم گفته می شود.

 

+12 v : برای موتور های دیسک گردان درایو و فن های خنک کننده استفاده می شوند.

 

+5 v :  برد اصلی (Motherboard) و بسیاری از اجزای آن از ولتاژ 5+ استفاده می کنند.

 

3/3 v : این سطح ولتاژ معمولا در منابع تغزیه atx ، sfx و wtx تولید می شود. این ولتاژ برای پردازنده ها (cpu) مورد نیاز می باشد که در منابع تغذیه قدیمی ولتاژ 5+ولت  تولید شده توسط رگولاتور(قطعه ای است که روی مادربرد پنتیوم وان نصب شده که برق 5 ولت را به 3/3 ولت  تبدیل می کند.) رابه برق 3/3 ولت تبدیل می کند.

 

انواع سیم ها درپاور

1- سیم های مشکی: تمام این نوع سیم ها در کاپیوتر سیم زمین یا گروند هستند.

2- سیم زرد: این نوع سیم ها و لتاژهای 12+ ولت  را انتقال می دهند.

3- سیم های نا رنجی: در کامپیوتر ولتاژ های 3/3 را انتقال می دهند.

نکته: البته در پاورAT کانکتوری که برق را به مادربرد منتقل می کند دارای یک سیم نارنجی است که تنها این سیم ولتاژی3/3 را انتقال  نداده بلکه برای سگنال پاور گود(power good) می باشد.

4- سیم آبی : این سیم برای انتقال ولتاژ12- به کار می رود.

5-سیم سبز: از این نو ع سیم برای ارسال سگنال پاور آن استفاده می شود.

6-سیم قرمز:  این سیم ها در کا مپیوتر برای اینتقال ولتاژ 5+ ولت استفاده می شود.

7-سیم سفید: این نوع سیم برای انتقال  ولتاژ 5- استفاده می شود که از مدل پاورهای sfx به بعد وجود ندارد.

8-سیم توسی: این نوع سیم برای انتقال سگنال پاور گود استفاده می شود.

9-سیم بنفش: این نوع سیم برای انتقال ولتاژ 5+ استفاده می شود که کامپیوتر را در حالت استنبای  قرار می دهد.

 

سیگنال های مهم درمنبع تغذیه های 

1- سیگنال پاور گود (power  good ):منابع تغزیه جدید دارای یک خصوصیت جالب به نام پاور گود است. در این منابع تغزیه علاوه بر آنکه برق مورد نیاز کامپیوتر را تأ مین می کند این تصمیم را هم می گیرد که اگر برق کافی برای به کار انداختن درست سیستم وجود نداشته باشد سیستم را راه اندازی ننماید. به بیان روشنتر منبع تغزیه در عمل تا زمانی که هم سطح برق لازم بر قرار نشده باشد از به کار افتادن سیستم جلو گیری می کند.

2- سیگنال پاور آن:  این سگنال هم سطح ولتاژ 5+ است که توسط منبع تغذیه تولید می شود. این سکنال یک علامت را به مارد برد می فرستد  که به کمک آن می توان در سیستم عاملهای ویندوز 95  به بعد امکان مدیریت مصرف جریان برق و متوقف ساختن  کامپیوتر را به وسیله ای نرم افزار فراهم کرد. بدهی است به مجرد به کار گیری یکی از قسمتهای pc منبع تغزیه روشن می شود.

 

 


SMD مخفف Surface mount device و به معنی قطعات نصب شده روی سطح می باشد.قطعات نصب سطحی ؛ قطعات الکترونیکی هستند که به مدار چاپی به روش فناوری نصب سطحی Surface-mount technology متصل شده اند.استفاده از تکنولوژی SMD در پی تمایل بسیار زیاد مصرف کنند گان برای داشتن تکنولوژی ای کوچک تر، سریع تر و بهتر است. نیاز شدید به افزایش قابلیت ها، تمایل افراد برای داشتن پنل و مانیتورهایی با سایز کوچک تر، الکتروپیک را برآن داشته تااز این تکنولوژی در بسیاری ازمحصولات خود استفاده نماید.این قطعات،قطعاتی هستند که پایه انها از برد مدار چاپی عبور نمیکند و روی برد لحیم میشوند.


مزایای تکنولوژیSMD  
- کاهش میزان دخالت نیروی انسانی و بالطبع کاهش خطا درتولید
- کاهش درصد خرابی محصولات 
- افزایش سرعت تولید
- کاهش  مصرف قلع و صرفه جویی در ابعاد مدار چاپی که باعث کاهش آلاینده های زیست محیطی می شود.
- قابلیت عملکرد مناسب
- کاهش تولید گرما و برق

 

قطعات smd

 

بر روی مادربرد از قطعات smd زیاد دیده میشود و با انها سر و کار داریم این قطعات مثل قطعات معمولی مانند مقاومت و خارنها هستند ولی به شکل کوچکتر شده و میتوان این قطعات رو از روی مادربرد در صورت خرابی جدا نمود و قطعه سالم را به جای ان گذاشت.

تمام قطعاتی که مشکی رنگ هستند و روی انها عدد نوشته شده اند مقاومت هستند.

مقاومت smdخازن: قطعات قهوه ایی یا شکلاتی یا طوسی حال قطعات کوچک و بزرگ خازن میباشند

خازن smd

مشکی بدون عدد یا نوک مدادی تیره این قطعه ها سلف یا فیوز هستند 

فیوز smd

ترانزیستور سه تا پایه دارند و قطعات مشکی رنگ هستند و شماره روی انها نوشته شده است.

ترانزیستور smd

برای تعویض قطعات smd خراب روی مادربرد :برای تعویض مقاومت روی ان عدد نوشته شده و معلوم میباشد ویک مقاومت با همان مقدار جایگزین میکنیم.

برای خازن باید خازنی با همان شکل و اندازه جایگذاری کنیم.ترانزیستور روی ان شماره نوشته شده است و با همان شماره میتوان انها را تعویض کرد.

درکل اگر قطعه خراب smd داشته باشیم باید ان را از روی مادربرد خراب دیگری که داریم جدا کنیم و بروی مادربرد بگذاریم البته قطعات smd برای فروش مجود هم بیاشد و میتوان بعضی از انها را تهیه کرد.


تستر قطعات SMD یک ابزار کاربردی برای افرادی است که با قطعات SMD سروکار دارند که توسط آن می توانند علاوه بر تست قطعات الکترونیک SMD مانند دیود ، مقادیر مقاومت و ظرفیت خازن را اندازه گیری نمایند . این ابزار اندازه گیری دارای 2 بازو می باشد که با قرار دادن قطعه SMD در بین آن دو ، قطعه مورد نظر تست و یا مشخصه آن اندازه گیری می شود . ویژگی های این ابزار اندازه گیری به شرح زیر می باشد :

 صفحه نمایش LCD قادر به نمایش 4 رقم
- دارای رنج اندازه گیری وسیع و اتوماتیک Auto Range
- قابلیت اندازه گیری مقدار مقاومت و ظرفیت خازن
- قابلیت تست اتصال کوتاه و تست دیود
- دارای کلید Hold برای حفظ نتیجه اندازه گیری
- دارای بدنه پلاستیکی و مقاوم در برابر حرارت
- دارای باتری قابل تعویض
- قابلیت خاموش شدن خودکار صفحه نمایش

 

از این تستر برای تست قطعات smd بر روی مادربرد میتوان استفاده کرد

تستر smd

برچسب ها : ,,

دیباگر  یک قطعه برای مشخص کردن عیب های احتمالی موجود در یک مادربرد است که معمولا بصورت یک کارت PCI برروی مادربرد نصب می شود و از این طریق می تواند با استفاده از چراغ های LEDD، صفحه نمایش (معمولا سون سگمنت) یا حتی نواختن یک صدای خاص تعمیر کار را از محل احتمالی که مشکل در آن بوجود آمده است با خبر می کند؛ البته این قطعه تنها می تواند کد های بایوس را خوانده و آن ها را نمایش دهد به همین دلیل نمی توان انتظار داشت که با نصب دیباگر برروی مادربرد می توان براحتی عیب آن را یافت، بلکه تنها می توان حدس زد که کدام بخش مشکل را ایجاد کرده است، برای مثال مشخص می کند که مشکل می تواند از بخش Ram باشد، موضوع دیگری که در رابطه با این قطعه حائز اهیت است این است که این قطعه عیب هایی را مشخص می کند که تا قبل از تصویر دادن مادربرد وجود دارند بنابراین اگر مشکلی پس از تصویر دادان مادربرد وجود داشته باشد دیباگر هیچگونه کاربردی برای حل آن ندارد، به همین دلیل در مورد استفاده حرفه ای و دقیق از این قطعه، تجربه حرف اول را می زند همانطور که در مورد تعمیرات هم تجربه همیشه عامل موفقیت است، از طرف دیگر مدل های مختلفی از دیباگر در بازار موجود است که در بعضی اوقات کد های آن ها با یکدیگر فرق دارند. 

دیباگر

برای شروع کار و نصب دیباگر برروی مادربرد اگر از دیباگری استفاده می کنید که برروی پورت pci نصب می شود بهتر است آن را برروی بالاترین پورت (اولین پورت) pci نصب کنید، درضمن بهتر است تمامی قطعات متصل به مادربرد به جز CPU، Ram و گرافیک جدا شوند. همانطور که گفته شد دیباگر ها به چند طریق می توانند مشکل را مشخص کنند از جمله نمایشگر کدها، چراغ ها و صدای بوق؛ برای شروع مفهوم و معنی چراغ ها را بررسی می کنیم:

مفهوم چراغ های LED: LED ها بسته به نوع دیباگر متفاوت هستند اما LEDD ها بطور کلی به دو دسته تقسیم می شوند دسته اول نمایش دهنده وجود ولتاژ های مختلف برروی مادربرد هستند و دسته دوم نمایش دهنده وجود سیگنال های مختلف است.
LED های مربوط به ولتاژ بصورت جداگانه وجود ولتاژ های +12 و -12 و +5 و +3.3 را نشان می دهند و در صورت روشن بودن مادربرد تمامی آن ها باید روشن باشند، بدیهی است که اگر هر یک از این چراغ ها خاموش باشند مشکل مادربرد ناشی از عدم وجود آن ولتاژ در مدار است، این مشکل ممکن است از پاور باشد پس بهتر است مادربرد را با یک پاور سالم امتحان کنید، ممکن است مشکل از سوکت های (24 پین و 4 یا 8 مادربرد) باشد، ممکن است مشکل از سیم کشی های برد یا همان trace ها باشد و ... پس بهتر است با مسیریابی عیب را پیدا کنید.
چراغ CLK نشان دهنده این است که آی سی کلاک فعال است و روشن بودن آن نشان دهنده این است که مشکلی در این بخش وجود ندارد اما اگر این چراغ خاموش باشد مشکل می تواند از بخش های مختلفی از جمله آی سی کلاک ( یا کریستال آن) باشد.
چراغ RST زمانی روشن می شود که مادربرد ریست شود، زمانیکه این چراغ بصورت مداوم روشن  باشد به این معنی است که مادربرد بطور پیوسته در  حال ریست شدن است؛ این مشکل طیف گسترده ای از ایرادات را نشان می دهد و نمی توان آن را به مشکل خاصی ربط داد این مشکل ممکن است ناشی از سوختن یک قطعه کوچک باشد یا حتی ناشی از سوختن پل جنوبی ( یا لحیم سردی آن) یا وارد نشدن ولتاژ به آی سی کلاک و یا سوختن آی سی I/O باشد. توجه داشته باشید هنگامی که چراغ ریست روشن است هیچکدام از کد های دیباگر قابل قبول نیستند.
چراغ IRDY این چراغ باید در هنگام روشن بودن مادربرد، روشن باشد و نشان می دهد که پالس بین چیپ، بایوس و I/OO برقرار است و بطور کلی می توان نتیجه گرفت که Bios سالم است
چراغ Frame مربوط به سیگنال frame اسلات های PCI و MiniPCII بوده، که بسته به شرایط ممکن است روشن یا بصورت متناوب خاموش و روشن شود
چراغ OSC این چراغ هم باید روشن بماند(بطور مداوم)، درصورتی که این چراغ خاموش باشد مشکل ممکن است از اسیلاتور باشد چون این چراغ نشان دهنده ی وجود سیگنال اسیلاتور است
چراغ Bios روشن بودن (چشمک زدن) این چراغ نشان دهنده این است که سی پی یو در حال خواندن اطلاعات از بایوس است.

یک سری کد بر روی نمایشگر دیباگر نشانم داده میشود که به توضیح دوتا از این کدها میپردازم چون این کدها که چه مفهومی دارن در دفترچه دیباگر موجود میباشد.

H5 و 50 : معمولا ناشی از سوختن یا جدا شدن چیپ می باشد

09 : ممکن است مشکل از چیپ و یا سوکت CPU باشد

e0 و ed : به احتمال زیاد مشکل از اسلات رم و قطعات اطراف آن است

قیمت دیباگر ارزان میباشد دیباگرها میتوانند در سرعت تعمیرات به شما کمک کنند.


دیباگر  یک قطعه برای مشخص کردن عیب های احتمالی موجود در یک مادربرد است که معمولا بصورت یک کارت PCI برروی مادربرد نصب می شود و از این طریق می تواند با استفاده از چراغ های LEDD، صفحه نمایش (معمولا سون سگمنت) یا حتی نواختن یک صدای خاص تعمیر کار را از محل احتمالی که مشکل در آن بوجود آمده است با خبر می کند؛ البته این قطعه تنها می تواند کد های بایوس را خوانده و آن ها را نمایش دهد به همین دلیل نمی توان انتظار داشت که با نصب دیباگر برروی مادربرد می توان براحتی عیب آن را یافت، بلکه تنها می توان حدس زد که کدام بخش مشکل را ایجاد کرده است، برای مثال مشخص می کند که مشکل می تواند از بخش Ram باشد، موضوع دیگری که در رابطه با این قطعه حائز اهیت است این است که این قطعه عیب هایی را مشخص می کند که تا قبل از تصویر دادن مادربرد وجود دارند بنابراین اگر مشکلی پس از تصویر دادان مادربرد وجود داشته باشد دیباگر هیچگونه کاربردی برای حل آن ندارد، به همین دلیل در مورد استفاده حرفه ای و دقیق از این قطعه، تجربه حرف اول را می زند همانطور که در مورد تعمیرات هم تجربه همیشه عامل موفقیت است، از طرف دیگر مدل های مختلفی از دیباگر در بازار موجود است که در بعضی اوقات کد های آن ها با یکدیگر فرق دارند. 

دیباگر

برای شروع کار و نصب دیباگر برروی مادربرد اگر از دیباگری استفاده می کنید که برروی پورت pci نصب می شود بهتر است آن را برروی بالاترین پورت (اولین پورت) pci نصب کنید، درضمن بهتر است تمامی قطعات متصل به مادربرد به جز CPU، Ram و گرافیک جدا شوند. همانطور که گفته شد دیباگر ها به چند طریق می توانند مشکل را مشخص کنند از جمله نمایشگر کدها، چراغ ها و صدای بوق؛ برای شروع مفهوم و معنی چراغ ها را بررسی می کنیم:

مفهوم چراغ های LED: LED ها بسته به نوع دیباگر متفاوت هستند اما LEDD ها بطور کلی به دو دسته تقسیم می شوند دسته اول نمایش دهنده وجود ولتاژ های مختلف برروی مادربرد هستند و دسته دوم نمایش دهنده وجود سیگنال های مختلف است.
LED های مربوط به ولتاژ بصورت جداگانه وجود ولتاژ های +12 و -12 و +5 و +3.3 را نشان می دهند و در صورت روشن بودن مادربرد تمامی آن ها باید روشن باشند، بدیهی است که اگر هر یک از این چراغ ها خاموش باشند مشکل مادربرد ناشی از عدم وجود آن ولتاژ در مدار است، این مشکل ممکن است از پاور باشد پس بهتر است مادربرد را با یک پاور سالم امتحان کنید، ممکن است مشکل از سوکت های (24 پین و 4 یا 8 مادربرد) باشد، ممکن است مشکل از سیم کشی های برد یا همان trace ها باشد و ... پس بهتر است با مسیریابی عیب را پیدا کنید.
چراغ CLK نشان دهنده این است که آی سی کلاک فعال است و روشن بودن آن نشان دهنده این است که مشکلی در این بخش وجود ندارد اما اگر این چراغ خاموش باشد مشکل می تواند از بخش های مختلفی از جمله آی سی کلاک ( یا کریستال آن) باشد.
چراغ RST زمانی روشن می شود که مادربرد ریست شود، زمانیکه این چراغ بصورت مداوم روشن  باشد به این معنی است که مادربرد بطور پیوسته در  حال ریست شدن است؛ این مشکل طیف گسترده ای از ایرادات را نشان می دهد و نمی توان آن را به مشکل خاصی ربط داد این مشکل ممکن است ناشی از سوختن یک قطعه کوچک باشد یا حتی ناشی از سوختن پل جنوبی ( یا لحیم سردی آن) یا وارد نشدن ولتاژ به آی سی کلاک و یا سوختن آی سی I/O باشد. توجه داشته باشید هنگامی که چراغ ریست روشن است هیچکدام از کد های دیباگر قابل قبول نیستند.
چراغ IRDY این چراغ باید در هنگام روشن بودن مادربرد، روشن باشد و نشان می دهد که پالس بین چیپ، بایوس و I/OO برقرار است و بطور کلی می توان نتیجه گرفت که Bios سالم است
چراغ Frame مربوط به سیگنال frame اسلات های PCI و MiniPCII بوده، که بسته به شرایط ممکن است روشن یا بصورت متناوب خاموش و روشن شود
چراغ OSC این چراغ هم باید روشن بماند(بطور مداوم)، درصورتی که این چراغ خاموش باشد مشکل ممکن است از اسیلاتور باشد چون این چراغ نشان دهنده ی وجود سیگنال اسیلاتور است
چراغ Bios روشن بودن (چشمک زدن) این چراغ نشان دهنده این است که سی پی یو در حال خواندن اطلاعات از بایوس است.

یک سری کد بر روی نمایشگر دیباگر نشانم داده میشود که به توضیح دوتا از این کدها میپردازم چون این کدها که چه مفهومی دارن در دفترچه دیباگر موجود میباشد.

H5 و 50 : معمولا ناشی از سوختن یا جدا شدن چیپ می باشد

09 : ممکن است مشکل از چیپ و یا سوکت CPU باشد

e0 و ed : به احتمال زیاد مشکل از اسلات رم و قطعات اطراف آن است

قیمت دیباگر ارزان میباشد دیباگرها میتوانند در سرعت تعمیرات به شما کمک کنند.


مولتی متر دیجیتال : مولتی متر دیجیتال کمیت‌های اندازه گیری شده را به صورت رقم و یا ارقامی‌ بر روی  صفحه نمایش نشان می‌دهد و معمولاً واحد کمیت اندازه گیری شده را نیز به طریق مناسبی نمایش می‌دهد.کاربرد مولتی متر در تست و سالم بودن قطعات الکتریکی میباشد.

 

مولتی متر

 

 

طرز کار مولتی متر دیجیتال

 

الف) اندازه گیری مقاومت: کلید سلکتور را روی بیشترین پله (Range) مقاومت قرار می‌دهیم، فیش سیاه رنگ را درون ترمینال (-) یا (comm) مشترک و فیش قرمز به درون ترمینالی که مربوط به مقاومت یا (+) است قرار می‌دهیم. سر دیگر آنها را به طرز مناسبی به طرفین مقاومت مورد نظر وصل می‌کنیم و مقاومت را می‌خوانیم.

 

ب) طرز اندازه گیری ولتاژ مستقیم: سلکتور را برروی Dc آورده و فیش سیاه رنگ را درون ترمینال (com) و  فیش قرمز را درون ترمینال (+) یا ترمینالی که مربوط به ولت است قرار می‌دهیم. سر دیگر آنها را به طور مناسب به قطبین مولد یا دو نقطه از مدار وصل می‌کنیم و ولتاژ را اندازه گیری می‌کنیم.

 

ج) طرز اندازه گیری شدت جریان مستقیم DCm: یکی از فیشها را به COM و دیگری را به mA وصل و دو  سر فیش را هم به قطبین مولد یا دو نقطه از مدار متصل می‌کنیم و شدت جریان را اندازه گیری می‌کنیم. برای اندازه گیری شدت جریان‌های بیش از ۳۰۰mA تا ۱۰A فیش قرمز رنگ را درون ترمینال ۱۰A قرار می‌دهیم.

 

د) طرز اندازه گیری ولتاژ متناوب ACV: کلید سلکتور را روی ACV و یکی از فیشها را درون ترمینال COM و  دیگری را به ترمینال مربوط به ولت وصل می‌کنیم.

 

هـ) طرز اندازه گیری شدت جریان متناوب ACA: فیش سیاه رنگ را درون ترمینال (COM) و فیش قرمز را درون ترمینال مربوط به Ma وصل می‌کنیم. یا در صورت لزوم به ترمینال ۱۰AA وصل می‌کنیم.

قسمت ولتاژها

 

 

ابتدا از ولتاژ مستقیم DC.V شروع می‌کنیم. همانطور که میبینید این قسمت دارای شش مبنای اندازگیری است که از ۰٫۲۵ ولت تا ۱۰۰۰ ولت مستقیم را می‌تواند اندازه بگیرد. طرز کار این قسمت نیز تقریبا مانند اهم است یعنی اگر سلکتور را روی ۱۰ ولت قرار دهیم دستگاه ما حداکثر تا ۱۰ ولت را می‌تواند نشان دهد.

 

این طبقه بندی اعداد را روی صفحه قسمتی که سه طبقه عدد قرار دارد می‌توانید ببینید. سمت چپ مدار نیز با DC.V و میلی آمپر مشخص شده. حال اگر شما خواسته باشید که یک باتری و یا منبع تغذیه جریان مستقیم را آزمایش کنید باید سیم مثبت دستگاه را به مثبت منبع تغذیه و سیم منفی دستگاه را به منفی منبع تغذیه وصل نمایید. اگر چنانچه باتری شما به عنوان مثال شش ولت است باید سلکتور را روی عدد ۱۰ قرار دهید. در این صورت عقربه عدد ۶ را نشان می‌دهد ولی اگر باتری شما از ۱۰ ولت بیشتر و از ۵۰ ولت کمتر بود باید سلکتور را روی عدد ۵۰ قرار داد و چنانچه بیشتر بود روی ۱۰۰۰ ولت.

 

برای اندازگیری جریان مستقیم نیز مانند ولتاژ عمل میکنیم. یعنی اگر سلکتور را روی عدد ۰٫۵ قرار دهیم دستگاه حداکثر تا ۰٫۵ میلی آمپر میتواند اندازه بگیرد و اگر روی ۱۰ باشد حداکثر ۱۰ میلی آمپر و چنانچه روی ۲۵۰ باشد تا ۲۵۰ میلی آمپر.

اطمینان از اتصال و عدم اتصال سیم

قابلیت دیگر در مولتی متر Beeper یا بیزر است این قابلیت بما این امکان را میدهد که به اتصال به نقاط مختلف  مدار و یا سیم از اتصال و یا عدم اتصال به یکدیگر اطلاع یابیم،برای مثال یک سیم در طول مسیر که در هر طرف دو رشته دارد ابتدا دو رسته سیم را بدون اتصال در هر دو طرف تست میکنم در صورتی که مولتی متر صدا پخش نکند این دو سیم در طول مسیر بهم اتصال نکرده اند و در صورت پخش صدا سیم معیوب شده و در قسمتی بیکدیگر بخورد کرده اند، در مواقعی که میخواهیم از ارتباط صحیح آگاه شویم یکطرف سیم را به هم ارتباط میدهیم در این صورت در طرف دیگر با اصال به دو سیم باید صدا از مولتی متر پخش شود ، این تست برای اطمینان از سیم و معبوب نبودن در انواع سیم برق و دیتا و یا سیم دوربین ،آنتن استفاده میگردد.

اگر در منابعی با تست بیزر برخورد کردید منظور همان تست بوق میباشد در شکل زیر تست بیزر بر روی مولتی متر نشان داده شده

تست بیزر

 

 


ليست صفحات

صفحات :
1 2 3 4تبلیغات


  خبرنامه

   برای اطلاع از آپدیت شدن سایت در خبرنامۀ سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود.
  ورود کاربران  درباره ما


   این وبلاگ به اموزش تعمیر رایانه شخصی نکاتی که در هنگام تعمیر ممکن است برای یک تعمیر کار پیش بیاید میپردازد

  آمار کلی سایت

   آمار مطالب آمار مطالب
   کل مطالب کل مطالب : 34

   آمار کاربران آمار کاربران
   کل افراد آنلاین کل افراد آنلاین : 1
   افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
   تعداد اعضا تعداد اعضا : 9

   کاربران آنلاین کاربران آنلاین :0نفر


   آمار بازدید آمار بازدید
   بازدید امروز بازدید امروز : 5
   باردید دیروز باردید دیروز : 2
   بازدید سال بازدید سال : 1165
   بازدید کلی بازدید کلی : 1165


  عضويت سريع

   نام شما:
   نام کاربری:
   رمز عبور:
   تکرار رمز :
   ایمیل:
   کد امنیتی:
   قوانين سايت


  پشتیبانی انلاین

   Yourid

  لینک دوستان